Okolí

Korutany v kostce

Korutany hraničí na jihu se Slovinskem a Itálií, na západě s Východním Tyrolskem, na severu se Salcburskem a na východě se Štýrskem. Nacházejí se tak v samém srdci alpsko-jadranského regionu. Protínají se zde kultury tří zemí: Rakouska, Itálie a Slovinska. 

V Korutanech se nachází desítky jezer s vodou pitné kvality a teplotou v letních měsících až 28 °C, která zvou ke koupání, paddle-boardingu či projížďce na loďce. Místní řeky umožňují rafting, kanoistiku, ale také rybaření a koupání. Dále zde napočítáte 93 horských vrcholů s výškou nad 3000 m.n.m. , včetně nejvyšší hory Rakouska – Großglockneru (3798 m.n.m).   

Národní park Vysoké Taury je prvním a největším národním parkem nejen v Rakousku, ale v celých Alpách, který je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat. Park má rozlohou 1856 km² a nachází se na pomezí tří spolkových zemí: Korutan, Tyrolska a Salcburska. Biosférický park Nockberge patří mezi nejzajímavější a nejstarší evropská středohoří.

Přes Korutany vede Alpsko-jadranská stezka (Alpe Adria Trail) – od věčného ledu korutanského ledovce, údolím řeky Möll až do idylického městečka Muggia, nedaleko Terstu. Celá stezka měří 750 km, ale v okolí Flattachu můžete okusit jednu z jejích 43 etap k nejbližším turistickým cílům. Více na www.alpe-adria-trail.com

Údolím řeky Drávy vede pětihvězdičková Drávská cyklostezka (Drauradweg), která měří 510 km a nabízí idylické putování korutanským světem hor a jezer. Více na www.drauradweg.com

 

Flattach

Obec Flattach, která se nachází v údolí pod Mölltalským ledovcem, je skvělá destinace pro zimní i letní dovolenou. Flattach, Kleindorf a Außerfragant jsou tři na sebe navazující vesničky, které se dohromady označují jako obec Flattach. Tato obec leží v nadmořské výšce přibližně 700 m a má asi 1300 obyvatel, pro které je cestovní ruch hlavním zdrojem příjmu.

Mölltalský ledovec (Mölltaler Gletscher) je celoročním turistickým cílem, kam se dostanete po 8 km jízdě z Kleindorfu k terminálu Gletscher Express. Kromě téměř celoročního lyžování na ledovci zde můžete absolvovat množství turistických a cykloturistyckých tras.

Nezapomeňte také navštívit úchvatnou  přírodní soutěsku Raggaschlucht přímo ve Flattachu anebo sousední Groppensteinschlucht v Obervellachu.

Více informací na www. flattach.at

 

Zimní sezóna

 • Lyžařská sezóna byla ukončena a opětovné zahájení provozu se očekává koncem října.
 • Fakta:
 • Nejvyšší vrchol 3122 m n. m.
 • 6 modrých, 7 červených, 4 černé sjezdovky + freeride trasy
 • Funpark/Snowpark
 • Servis + půjčovna lyží v mezistanici
 • Lyžařská škola pro děti
 • Restaurace Eissee 2800 m n. m.

Nezáleží jestli jste dospělý nebo dítě, profesionál nebo se teprve učíte, Mölltalský ledovec je vhodný pro všechny.

 4718 m je vzdálenost, kterou za 8 minut překoná podzemní vláček „Gletscher Express“ ze spodní stanice (Talstion 1200 m n.m.) do mezistanice (Mittelstation 2200 m n.m.). Odtud se kabinkovou lanovkou dostanete k restauraci Eissee, která slouží jako odpočinkový bod a zároveň centrum lyžařského areálu. 6-místná sedačka Gletscher Jet vás vyveze na nejvyšší vrchol Schareck, odkud je nádherný výhled na celý horský masiv včetně nejvyšší hory Rakouska –  Großglockneru (3798 m n. m.) a mnoha dalších třítisícových vrcholů. Díky poloze na slunečné straně Alp je zde vysoká pravděpodobnost krásného počasí, které si nejlépe vychutnáte při odpočinku na sluneční terase restaurace Eissee.

Od roku 2019 je lyžařské středisko Mölltaler Gletcher provozováno společností TMR a proto zde můžete využít mezinárodní skipas „gopass„, který mj. uplatníte i ve Špindlerově Mlýně či v Tatrách. Aktuality z ledovce, včetně informací o provozu restaurace Eissee, naleznete na stránkách www.moelltaler-gletscher.at 

 

Letní sezóna

Korutanská karta

Korutanská karta vám umožnuje absolvovat přes sto (jinak zpoplatněných) aktivit v Korutanech zcela zdarma a na mnohé další získáte díky ní slevu. 

Mezi nejzajímavější aktivity v našem okolí, které můžete díky korutanské kartě absolvovat zdarma, patří tyto:

 • Výjezdy lanovkami na ledovec Mölltaler Gletscher, Heilgenblut – Schareck – Fallbichl, Ankogel, Kreuzeck, Katschberg, Innerkrems, Goldeck, Weissensee…
 • Průjezdy po panoramatických cestách: Goldeck, Malta High Alpine…(aneb když je cesta cílem)
 • Vstupy do přírodních soutěsek: Groppensteinschlucht, Raggaschlucht…
 • Vstupy na téměř všechny koupaliště v okolí: Obervellach, Winklern, Malnitz, Reiseck…
 • Vstupy do muzeí ve Spittalu, Villachu…
 • Plavby lodí po jezerech Millstatter See a Ossiachersee a po řece Drau a spousta dalších.

Kartu lze zakoupit v informačním centru přímo ve Flattachu.

více informací zde:  www.kaerntencard.at